Az ember hajlamos azt gondolni, hogy ami eltűnt a lefolyón, amit levitt a víz, attól egyszer s mindenkorra megszabadult, bármi volt is az.
Azt képzeljük a szennyvíztisztító majd úgyis ártalmatlanítani fog minden leeresztett mérget. Ez sajnos nem igaz. A tisztítási technológia csak bizonyos határokon belül képes zavartalanul működni.
A civilizált ember számára ezért fontos a
Csatorna - használati illemtan.
Miért fontos ? Egyre szigorúbbak az élővizekbe mint befogadókba engedett tisztított szennyvízet illető környezetvédelmi elvárások, ami igen pozitív fejlemény a hatóságok gondolkodás módjában. E dicséretes változásnak a csatornát igénybevevő emberek szemléletében is be kell következnie.
A csatornahálózat állapota és a tisztítótelep működése erősen függ a csatornába engedett szennyvíz tartalmától. Vannak szennyezőanyagok, amelyekkel a szennyvízkezelési technológia nehezen tud megbirkózni. Néhány ember felelőtlen magatartása miatt az egész szolgáltatás ellehetetlenülhet, károsítva ezzel a többi fogyasztót, és végeredményben a TERMÉSZETET is.
Mivel a szennyvíztisztító telepek elsősorban élő mikroorganizmusok segítségével tisztítanak, a csatornahálózatba csak lebomló, őket nem károsító anyagok juttathatók. Ha a csatornahálózatba méreg kerül, elpusztíthatja a tisztítást végző szervezeteket, ez által a befogadó élővíz sérülhet, ráadásul így a szennyvíziszapot sem lehet hasznosítani a mezőgazdaságban.
1.Vannak anyagok, amelyeket SZIGORÚAN TILOS a csatornában juttatni. Ilyenek a:
Mérgek, gyógyszerek és növényvédő szerek, nehézfém tartalmú folyadékok, tűzveszélyes anyagok, benzin, hígító, festék stb. Lebomlásuk során mérgekké, vagy tűzveszélyessé, akár robbanásveszélyessé váló anyagok.
2.A szennyvízkezelési rendszer mennyiségi TÚLTERHELÉSÉT okozhatja, ezért nem kerülhet a csatornába:
Csapadékvíz, belvíz és talajvíz.
(Kivéve, ahol még úgynevezett egyesített rendszerű csatornahálózat működik.)
A szennyvízcsatorna hálózat általában csak a szennyvízet képes elvezetni. Még akkor sem szabad más eredetű vízet bejuttatni, ha úgy tűnik, hogy ez a víz simán elfolyik. A szabálytalan esővíz- és talajvíz-bebocsátások miatt túlterhelhetjük a szennyvíztisztító telepeket. Az illegális bekötésekkel gyakran a csatornahálózatok kiöntését, közlekedési utak elárasztását, lakóingatlanok elöntését okozhatjuk.
A többletvíz elvezetése, kezelése ezen kívül jelentősebb többletköltséggel jár, és emiatt a csatornadíj is emelkedhet.
A szennyvíztisztító telepek a normál életvitellel járó szennyvíz megtisztítására alkalmasak. Nem tartozik ebbe a körbe, ezért a további túlterhelést okozó szennyező anyagok a következők:
Állattartásból származó hígtrágya. Háztartási ételmaradék, még akkor is ha aprított (konyhamalac). Zsírok, olajok. Háztartási állatfeldolgozásból származó hulladék (halfej, belsőségek stb.) Elpusztult kisállat tetemei. Feleslegessé vált állatok (halak, kígyók, békák, stb.)
3.Vannak anyagok, amelyek ÜZEMZAVART okozhatnak, ezért nem szabad őket a csatornahálózatba juttatni. Ilyen anyagok:
Darabos szennyeződések. Bármilyen eredetű fa, kő, csont, műanyag háztartási eszköz, fémkupak, műanyag és üvegpalack stb. Macskaalom (még ha természetbarát megjelölést is élvez), építési törmelék, homok, kavics, tapéta és csempe ragasztó.
Vízben nem oldható egészségügyi anyagok (vatta, tampon, és egyes WC papírok stb.) Egyéb háztartási hulladékok (textil, növény, gyümölcsmag, szárnyasok tollazata, szőr stb.)
A csatornahálózat semmiképpen sem alkalmas szilárd hulladékok "eltüntetésére". Ezek elzárják a víz útját, dugulást okozva. Tönkre teszik a szennyvízátemelőkben (eljutásuk esetén) a szivattyúkat, csatorna kiöntést okozva.
Egyéb ötletek, tanácsok.
Az előbb láthattuk, hogy mit ne öntsünk a csatornába. Most lássuk mi a további következménye, ha mégis felelőtlenül, rendszeresen figyelmen kívül hagyjuk mindezeket.
A zsírok és olajok a csatornában kihűlnek, reakcióba lépnek a szennyvíz más össze-tevőivel, és kemény, szappanszerű lerakódást okoznak. A csatorna emiatt előbb leszűkül, majd eldugul. Emellett egy biológiai folyamat következtében kénessav keletkezik, amely megtámadja és tönkreteszi a házi és a közcsatornacsöveket egyaránt. A rendkívüli duguláselhárítások és a csatornajavítások költségei törvényszerűen a csatornadíj, amúgy elkerülhető emelését okozzák.
A csatorna csak akkor tudja a szennyvizet továbbítani, ha a szennyezőanyagok a vízben feloldódnak, vagy legalábbis elkeverednek. A víztakarékos eszközök hátránya, hogy használata mellett előfordulhat, hogy a szennyvíz (főleg családi házas utcákban, ahol kevés a fogyasztó) túl sűrű lesz. Így a kis lejtésű csatornákon nem folyik el, és a kis vízmennyiség öblítése mellett, nincs folyása a rendszernek. Ami későbbiekben dugulást és kellemetlen szaghatást okozhat.
Néhány gondolat még, hogy mire figyeljünk csatornáinknál.
A házi szennyvízcsatorna akkor büdös, ha:
-leföldelik (betakarják, füvesítik) az átadási aknát, illetve légmentesen lezárják az udvari tisztító aknák nyílásait,
-nem építik meg, vagy üzemen kívül helyezik az épület szennyvíz lefolyó rendszerének szellőzőjét,
-nem figyelnek a lefolyók (konyhai, fürdő-szobai, WC), padlóösszefolyók bűzelzáróira, és eltűnik a víz belőlük. A szifonok szerepe, feladata egyebek között, hogy a szennyeződést felfogja és a szükséges, előírt vízet a kialakított hajlatban megtartsa (vízdugó), és ezen keresztül a csatornaszagot ne engedje át.
-szerelési problémáknál, nem figyelve a csatlakozások tömítettségére.
Csatornabekötések végzésénél arra kell figyelni, hogy az épület helységeinek padlóvonala, síkja ne helyezkedjen el a szolgáltatási pontnál (gerinccsatorna vonalánál) alacsonyabban, vagy egy vonalba. Ellenkező esetben (ekkor nincsen kifelé lejtés és), nagy esőzésekkor vagy duguláskor a csatorna megtelik, így a szennyvíz visszafolyik és kiönthet az épület helységeiben. (Hasonló eset jöhet létre, mikor a csatorna megsüllyed a lakóházzal együtt és úgynevezett kontrás lesz. Ekkor visszafolyik vagy megáll a szennyvíz a csatornában, későbbiekben a lerakodások dugulások kialakulását eredményezhetik.)
Megoldás: kerülni kell az ilyen helységek csatornára kötését, vagy ha ez nem lehetséges a szolgáltató hozzájárulásával szennyvíz visszacsapó szelepet kell beépíteni. (A visszacsapó szelepet annak érdekében építik be, hogy biztosítsák a közeg megfelelő irányú áramlását a vezetéken belül ott, ahol a nyomásviszonyok megváltozása visszaáramlást idézhetne elő. A visszacsapó szelep a közeget csak egy irányba engedi áramolni.) ,
Valójában, az élet mást is igényel. Vannak olyan épületek, helységek amelyek a gerinc csatorna színt alatt helyezkednek el. Ilyenek a pl. pince helységekben működtetett lakó vagy szórakozó, illetve szolgáltató helységek.
Megoldás: Házi szennyvíz átemelők létesítése. Ez a megfelelő magasságba nyomja az üzemeléshez szükséges szennyvízet. Hátránya, a szivattyú leállása esetén a csatornarendszer nem működtethető. Leállás oka lehet elektromos hiba, de akár csatornából kiáramló szilárd anyagok jelenléte. Ez dugulást okozhatnak a szivattyúk működtetésében. Ezért is kell oda figyelni, mit engedünk a csatornarendszerbe.
Hibaelhárítás a szennyvízcsatornán
A házi szennyvízhálózat, és az épületek belső szennyvízgyűjtő vezetékeinek működéséről és fenntartásáról az ingatlan tulajdonosának, használójának kell gondoskodnia.
A közüzemi szennyvízhálózat üzemeltetése a szolgáltató feladata.
A házi és a közüzemi szennyvízhálózatot a szolgáltatási pont választja el egymástól. A szolgáltatási pont a bekötő idom, vagy akna elfolyási pontja (gerincvezetéktől számított első akna), ennek híján az ingatlan határvonala, zártsorú beépítésnél a falsíktól (a közterület felé) egy méter.
WC dugulás megszüntetés házilag:
A leggyakrabban előforduló probléma a WC dugulás. A WC dugulás megszüntetés esetében kiváló eszköz a háztartásban megtalálható WC pumpa. Működési elve az, hogy vákuumot idézünk elő vele, így kényszerítjük a helyes irányba a dugulást okozó anyagot. Ez az anyag lehet az, amit bele öntöttünk, vagy akár a függőleges stangban megakadt, leváló vízkő darabok. A WC dugulás megszüntetése esetében nem ér sokat a meleg vizes leöntés és a klasszikus lefolyó tisztító szerek sem . Tehát, ha a WC pumpa nem hozza meg a kívánt hatást, akkor duguláselhárító szakemberre van szükségünk.
Előfordul, hogy a WC dugulás megszüntetése idegen tárgyak bekerülése miatt házilag nem kivitelezhető - ilyen pl. az illatosító szer, nedves toalettpapír, eü. betétek, tamponok, macskaalom - akkor nincs más lehetőségünk, mint a dugulás elhárítás szakember kihívása.
Megjegyzés: minden féle beltéri (konyhai, fürdőszobai) dugulás elhárításhoz alkalmas eszköz a WC pumpa. Ha ezzel sem sikerül és a csodaszerek csatornába való beleöntése sem segített, akkor szakember kihívása szükséges.
Összefoglalva, hogyan kerülhetjük el talán, a dugulást:
Amikor nem darabos ételt mosogatunk, ne használjunk szűrőt, mert lelassítja a víz áramlását, és így az nem tudja a víz átmosni a csővezetéket.
Ha nem mosunk hajat fürdés közben, ne használjunk szűrőt, mert lassítja vizet.
Ha a dugulás elkezdődött, soha ne öntsünk bele lefolyótisztító szereket, mert nagyobb részben többet árt, mint használ.
A mosogató lefolyó rendszerét havonta egyszer egy nagy lábos forró vízzel öblítsük le, hogy a leülepedett zsírt feloldja és lemossa.
Amennyiben van a fürdőszobában padlóösszefolyó, rendszeresen öntsünk bele egy vödör forró vizet. Hasonlóan járjunk el a vécénél is. A WC-nél még ajánlatos, ha a víztartály kiképzése megengedheti, hogy a tartályban lévő vízbe helyezzünk - a kereskedelemben kapható - WC tisztító tablettát. Alkalmazásakor az a vízben feloldódik és hosszú ideig, a hígulás és üzemelés közben a kagylót és a hozzátartozó csatorna rendszert tisztítja és frissen tartja. Speciális hatóanyag összetételével garantálja a WC friss illatát, valamint megelőzi a vízkőlerakódást.
Évente egyszer tisztítsuk ki a szifonokat.
Ne dobjunk intim női pipereszereket a WC-be, inkább dobjuk a szemetesbe, mert ezek az anyagok megdagadnak, lerakódnak a csővezetékben. |